Co to jest kwas hialuronowy (HA)

Spis treści

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Niestety wraz z upływem lat (po 25 roku życia jego produkcja stopniowo zmniejsza się) poziom kwasu spada, a skutki tego są widoczne gołym okiem. Należą do nich m. in.: zmniejszenie elastyczności skóry i pojawienie się zmarszczek. Dochodzi również do bardziej odczuwalnych dolegliwości ze strony aparatu ruchu, ze względu na słabsze nawilżenie tkanek w stawie. Prowadzi to do zmniejszonego smarowania stawów podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, co objawiać się może bólem.

Co to jest kwas hialuronowy?

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) jest to glikozoaminoglikan, który jest polisacharydem (cukrem złożonym) naturalnie występującym w całym organizmie. Łączy się z cząsteczkami wody, tworząc lepką i sztywną, żelowatą substancję. Jest jednym z głównych składników budujących macierz pozakomórkową, która wypełnia przestrzeń pomiędzy komórkami i odpowiada za mechaniczną stabilność tkanek oraz wiązanie i utrzymywanie wody. Przeciętnie w ludzkim organizmie znajduje się około 15 gram kwasu hialuronowego. Niestety okres „życia” cząsteczek jest krótki. Okres półtrwania wynosi mniej niż 3 dni, a w skórze mniej niż 1 dzień. Nawet 1/3 potrafi dziennie ulegać degradacji oraz syntetyzacji, a wraz z wiekiem produkcja kwasu zmniejsza się. Dlatego bardzo ważne jest, aby nasze ciało stale uzupełniało niedobory HA.

Kwas hialuronowy w organizmie

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w większości komórek naszego ciała. Jednak w niektórych obszarach organizmu jest jego znacznie większe stężenie. Należy zaznaczyć, że w każdym z tych miejsc pełni inną funkcję. Poniżej znajduje się lista obszarów w ciele człowieka, które pełnią ważne funkcje i w których znajduje się kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy w skórze

Skóra stanowi niemal 15% masy całego ciała, a prawie 50% kwasu hialuronowego znajduje się właśnie w niej. Do utrzymania jej odpowiedniej struktury, jędrności i odżywienia niezbędny jest stały poziom kolagenu oraz kwasu hialuronowego. To właśnie kolagen odpowiedzialny jest za przywracanie skórze kształtu po rozciągnięciu, a kwas ma za zadanie odżywiać kolagen i nie dopuścić do jego wysychania. Działanie kwasu hialuronowego można porównać do gąbki, która zatrzymuje bardzo duże ilości wody.

Młoda skóra jest zdrowa, idealnie nawilżona, gładka i bardzo elastyczna dzięki dużej ilości kwasu hialuronowego. Dobrze uwodniona ma świetlisty blask, jest sprężysta oraz jędrna. Niestety wraz z wiekiem brak odpowiedniego nawilżenia kolagenu przyczynia się widocznych zmian na skórze. Staje się ona bardziej sucha, nadmiernie się rozciąga, pojawiają się zmarszczki, a nawet pęknięcia.

Skóra głowy praktycznie nie różni się strukturalnie od reszty części ciała, oprócz tego, że zawiera ok. 100 tysięcy mieszków włosowych, które powodują wzrost włosów. Mieszki włosowe osadzone są w głębokiej warstwie skóry, która składa się z tkanki łącznej, dającej wsparcie mieszkom, odżywianie i nawilżenie. Również i w tym miejscu bardzo ważną rolę odgrywa kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy w kościach, chrząstce stawowej, płynie maziowym

Kości i chrząstka stawowa pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu sztywności konstrukcji ludzkiego ciała. Chrząstka stawowa stanowi niezbędną część w każdym ruchomym stawie organizmu. Znajduje się na końcach poruszających się kości i chroni je poprzez utrzymanie odpowiedniej odległości między nimi, absorpcję wstrząsów oraz odpowiedni poślizg. Kwas hialuronowy pełni szczególnie ważną rolę w chrząstce stawowej, która nazywana jest chrząstką hialinową. Tworzy charakterystyczną, odporną na ścieranie powierzchnię, która ma zazwyczaj od 2 do 4 mm grubości i bardzo niski współczynnik tarcia. Chrząstka ta również znajduje się w miejscach łączenia żeber z mostkiem, krtani, czubku nosa, a także podtrzymuje tchawicę i oskrzela.

W prawidłowo funkcjonującym stawie, płyn stawowy zawiera cząsteczki kwasu hialuronowego. Konsystencja płynu maziowego przypomina nieco olej silnikowy a jej zadaniem jest zapewnienie smarowania, elastyczności i właściwości amortyzujących stawy, zmniejszenie tarcia oraz ochrona tkanek stawów przed uszkodzeniem podczas ruchu. Odpowiada także za przenoszenie substancji odżywczych do chrząstki oraz usuwanie odpadów z torebki stawowej. [1]

Kwas hialuronowy w ustach

Skóra warg jest znacznie cieńsza, nie jest owłosiona oraz nie posiada gruczołów potowych. Z tego powodu nie wytwarza potu oraz innych substancji chroniących przed patogenami, utrzymujących gładkość skóry oraz kontrolujących temperaturę. Dlatego jest znacznie bardziej narażona na wysychanie oraz pękanie. Skóra warg składa się głównie z tkanki łącznej, kolagenu, kwasu hialuronowego, które nadają jej właściwego kształtu oraz elastyczności.

Kwas hialuronowy przede wszystkim wiąże się z wodą, odżywiając i utrzymując kolagen w nawilżeniu. Dzięki temu usta są „mięsiste”, miękkie, wilgotne i gładkie.

Kwas hialuronowy w oczch

Kwas hialuronowy w najwyższym stężeniu występuje w wodnistym płynie oka (zlokalizowany pomiędzy tylną powierzchnią tęczówki i ciałkiem rzęskowym, a przednią powierzchnią soczewki). Dzięki zawartości HA, płyn znajdujący się w oku ma właściwości żelu, który amortyzuje je oraz transportuje składniki odżywcze. Niestety również z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w oku zmniejsza się, powodując różne dolegliwości.

Reklama


Kwas hialuronowy bioalgi


Stosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy, który stosowany jest jako suplement, pozyskuje się z grzebieni kogucich lub fermentacji roślinnej. Drugi sposób jest dużo lepszy i bezpieczniejszy, ponieważ daje gwarancję, że składniki kwasu hialuronowego nie są pochodzenia zwierzęcego, co przekłada się również na lepsza biodostępność (wchłanianie przez organizm). Może on być przyjmowany doustnie w postaci kapsułek lub w bardziej inwazyjnej formie, wstrzykiwany np. w gabinetach medycyny estetycznej lub innych ośrodkach medycznych.

Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) zatwierdziła stosowanie kwasu hialuronowego w określonych operacjach oka, wliczając usuwanie zaćmy, transplantację rogówki, naprawę oderwanej siatkówki oraz inne urazy oczu. Jest on wstrzykiwany do oka podczas zabiegu, gdy nie mrugamy, aby pomóc zastąpić naturalne płyny.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej jako wypełniacz warg, aby zwiększyć ich objętość i ujędrnić (potocznie mówiąc”powiększanie ust”).  Oprócz tego wykorzystuje się go również takich zabiegach jak:

Dużo osób stosuje go także do leczenia ran, oparzeń, wrzodów skóry oraz do jej nawilżenia. Warto zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi kwasu hialuronowego.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Zostań z nami

Polecane artykuły

19 komentarzy do artykułu

  1. Jestem wielką fanką kapsułek kwasu hialuronowego. Polecam zwłaszcza osobom borykającym się z przesuszoną skórą, gdyż kwas hialuronowy działa od środka:)

    1. Ja wlaśnie miałam taką suchą skórę i nie mogłam sobie z nią poradzić. Kremowałam się na potęgę, więc pomyślałam, że spróbuję od innej strony, czyli od wewnątrz z kapsułkami. Przyznam, że jest dużo lepiej. Fakt, że dopiero po około dwóch miesiącach zaczęłam widzieć różnicę, ale ważne, że już widzę. Pozdrawiam

  2. Świetny post, piszę to z perspektywy chemika i osoby pracującej w firmie kosmetycznej well done

  3. Kwas hialuronowy bardzo dobrze sprawdza sie w kremach i maseczkach. Bardzo ciekawy post, bo duzo o tym kwasie wiedzialam już wczesniej, ale znalazlam tutaj tez wiele n9wych informacji.

  4. Nigdy nie próbowałam brać kwasu hialuronowego, ale ten post mnie zachęcił.Staram się dbać o skórę no i stawy:)

  5. Ciekawie napisane. Ja stosuje go w kremach ale żeby zauważyć jakąś super przemianę to nie widze

  6. Małgorzata Hert

    Świetnie to wszystko opisane. W dostępnych kremach zawartość jednak jest tak niska, że niestety efektów nie widać . Prawdziwy krem z kwasem kosztuje majątek

  7. Ja stosuje same naturalne metody, którymi pielęgnuje ciało od wewnątrz i na zewnątrz. Dieta to podstawa zdrowego organizmu i pięknej skóry i u mnie sprawdza się w 100%

  8. Ciekawe z tym leczeniem oczu 😉 wcześniej o tym nie słyszałam, choć o kwasie tym dużo się mówi

  9. Żona kiedyś chciała kupić produkt z dużą zawartością ów specyfiku i z tego co pamiętam kosztowało dużo. Za dużo 😉

  10. Nie wiedziałam, że kwas hialuronowy jest również w oczach. Ogólnie nigdy nie interesowałam się tym tematem zbyt intensywnie.

  11. Globfoterka

    Przyjmuję teraz leki, które bardzo wysuszają mi skórę. Muszę ciągle się czymś smarować. Może takie kapsułi przyniosłyby rezultat.

  12. A nie ma jakiś naturalnych metod dostarczenia do organizmu? Nie mówię zamiast ale oprócz suplementów?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *