Rozpatrując efekty kwasu hialuronowego, należy przede wszystkim odróżnić zastosowania kosmetyczne od medycyny estetycznej. Podyktowane jest to aktywnością związku, która jest inna w obu przypadkach, co wynika z formy preparatów i ich podawanej ilości. Ostatecznie różny jest także mechanizm działania i to przede wszystkim należy uwzględnić.

Efekty kwasu hialuronowego, podanego jako kosmetyk

Kwas hialuronowy (jako roztwór lub składnik kosmetyków) podawany jest na skórę i częściowo wchłania się przez naskórek do głębiej położonych tkanek i taki też jest jego wektor działania. Przede wszystkim wygładza naskórek, eliminując problem jego przesuszania (najsilniejsze działanie nawilżające wykazuje właśnie w powierzchniowych warstwach skóry). W głębszych warstwach skóry przyspiesza gromadzenie wody. Pozwala odbudować napięcie tkanek, ale, co bardzo ważne, stymuluje także komórki do produkcji własnego kolagenu. Kolagen to białko, które tworzy specyficzny, elastyczny szkielet całej skóry i odpowiada za jej napięcie. Kwas hialuronowy na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego zwiększa też produkcję własnych cząsteczek w komórkach. Takiego efektu nie wywierają wielkie cząsteczki usieciowane, które stosowane są w medycynie estetycznej.

Jako kosmetyk kwas hialuronowy (HA) stosowany jest po to, aby intensywnie nawilżać skórę oraz wypłycać zmarszczki. Mechanizm jego działania jest bardziej złożony niż się powszechnie uważa, natomiast nie ma to znaczenia dla skuteczności. Warto tylko pamiętać, że w gotowych kosmetykach zawartość HA nie jest wysoka. Wypada też dodać, że podobne efekty wywierają suplementy diety. Przy czym zawarty w nich kwas hialuronowy tylko w części trafia do skóry, natomiast pewna jego ilość jest kierowana w obręb stawów, gdzie współtworzy maź stawową. Więcej o tym znajduje się w artykule “Działanie kwasu hialuronowego na stawy“.

Reklama


Kwas hialuronowy bioalgi


Efekty kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna używa kwasu hialuronowego jako bezpiecznego zamiennika botoksu. O tym, co wybrać warto przeczytać w artykule “Kwas hialuronowy czy botoks – co wybrać?”. Powiększanie ust albo piersi tą substancją powoduje po prostu fizyczne wypełnienie przestworów międzykomórkowych. Warto zaznaczyć, że gdyby był to jakikolwiek inny związek efekt byłby ten sam. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy, którego cząsteczki są połączone w rozbudowane sieci. Ich działanie wypełniające utrzymuje się dłużej, ale kosztem osłabienia możliwości nawilżenia wierzchnich warstw skóry (niemniej zwiększenie wilgotności jest widoczne). W zależności od rodzaju zastosowanej cząsteczki kwasu hialuronowego, zabiegi medycyny estetycznej mogą w różnym stopniu stymulować komórki skóry do podjęcia normalnej pracy. Najczęściej jednak usieciowany kwas nie działa równie skutecznie, co cząstki zawarte w kosmetykach czy suplementach. A więc po wchłonięciu nadmiarowych ilości zabieg trzeba powtórzyć, a wzrost produkcji własnego kwasu i kolagenu pochodzenia komórkowego jest prawie niezauważalny.

Podsumowanie

Działanie kwasu hialuronowego skupia się wokół dwóch ról: wypełniania i gromadzenia wody, a przez to nawilżania. Dodatkowe efekty kwasu hialuronowego nie są silne, za to w bardzo dużym stopniu zależą od jakości użytych preparatów, zarówno kosmetyków, suplementów, jak i żelu do wstrzykiwań. Uniwersalnym zastosowaniem jest jednak tylko nawilżenie, choć i ono ma różną skuteczność, co jednakże zależy od bardzo wielu czynników.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...