Jakie efekty daje kwas hialuronowy?

Rozpatrując efekty działania jakie daje kwas hialuronowy, należy przede wszystkim odróżnić zastosowania kosmetyczne od medycyny estetycznej, ponieważ aktywność związku będzie inna w obu przypadkach, co wynika z formy preparatów i ich podawanej ilości. Ostatecznie różny jest także mechanizm działania i to przede wszystkim należy uwzględnić.

Kwas hialuronowy podany jako kosmetyk

Kwas hialuronowy (jako roztwór lub składnik kosmetyków) podawany jest na skórę i częściowo wchłania się przez naskórek do głębiej położonych tkanek i taki też jest jego wektor działania. Przede wszystkim wygładza naskórek, eliminując problem jego przesuszania (najsilniejsze działanie nawilżające wykazuje właśnie w powierzchniowych warstwach skóry). W głębszych warstwach skóry przyspiesza gromadzenie wody, pozwala odbudować napięcie tkanek, ale, co bardzo ważne, stymuluje także komórki do produkcji własnego kolagenu – białka, które tworzy specyficzny, elastyczny szkielet całej skóry i odpowiada za jej napięcie. Kwas hialuronowy na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego zwiększa też produkcję własnych cząsteczek w komórkach. Takiego efektu nie wywierają wielkie cząsteczki usieciowane, które stosowane są w medycynie estetycznej.

Jako kosmetyk kwas hialuronowy (HA) stosowany jest po to, aby intensywnie nawilżać skórę oraz wypłycać zmarszczki. Mechanizm jego działania jest bardziej złożony niż się powszechnie uważa, natomiast nie ma to znaczenia dla skuteczności. Warto tylko pamiętać, że w gotowych kosmetykach zawartość HA nie jest wysoka. Wypada też dodać, że podobne efekty wywierają suplementy diety, przy czym zawarty w nich kwas hialuronowy tylko w części trafia do skóry, natomiast pewna jego ilość jest kierowana w obręb stawów, gdzie współtworzy maź stawową.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna używa kwasu hialuronowego jako bezpiecznego zamiennika botoksu. Powiększanie ust albo piersi tą substancją powoduje po prostu fizyczne wypełnienie przestworów międzykomórkowych i gdyby był to jakikolwiek inny związek efekt były ten sam. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy, którego cząsteczki są połączone w rozbudowane sieci – ich działanie wypełniające utrzymuje się dłużej, ale kosztem osłabienia możliwości nawilżenia wierzchnich warstw skóry (niemniej zwiększenie wilgotności jest widoczne). W zależności od rodzaju zastosowanej cząsteczki kwasu hialuronowego, zabiegi medycyny estetycznej mogą w różnym stopniu stymulować komórki skóry do podjęcia normalnej pracy. Najczęściej jednak usieciowany kwas nie działa równie skutecznie, co cząstki zawarte w kosmetykach czy suplementach, a więc po wchłonięciu nadmiarowych ilości zabieg trzeba powtórzyć, a wzrost produkcji własnego kwasu i kolagenu pochodzenia komórkowego jest prawie niezauważalny.

Podsumowanie

Działanie kwasu hialuronowego skupia się wokół dwóch ról: wypełniania i gromadzenia wody, a przez to nawilżania. Dodatkowe efekty nie są silne, za to w bardzo dużym stopniu zależą od jakości użytych preparatów, zarówno kosmetyków, suplementów, jak i żelu do wstrzykiwań. Uniwersalnym zastosowaniem jest jednak tylko nawilżenie, choć i ono ma różną skuteczność, co jednakże zależy od bardzo wielu czynników.

Polecane produkty

6 opinii na temat “Jakie efekty daje kwas hialuronowy?

 • 20 maja 2016 o 15:21
  Permalink

  Efekty widać po ok 2-3 miesiącach. Bardziej gładka skóra, nawilżenie. Nie mam jeszcze kłopotów ze zmarszczkami, więc się nie wypowiem 🙂

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2016 o 09:55
  Permalink

  Zdecydowanie ten składnik jest dla mnie 🙂 Oczywiście w wersji kosmetyk. Będę bardziej uważnie analizować etykiety kosmetyków. Świetny tekst.

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2016 o 10:05
  Permalink

  Kwas hialuronowy coraz częściej pojawia się w składzie kremów i kusi do ich zakupu. Większość osób kojarzy kwas hialuronowy z zabiegami medycyny estetycznej i sięga po taki krem z myślą, że efekty po jego stosowaniu będą identyczne jak po takim zabiegu, co niestety nie ma miejsca 🙂 Ilość takiego kwasu w kremie zwykle jest bardzo niewielka i wydaje mi się, że kwas hialuronowy w kosmetykach jest bardziej stosowany jako chwyt marketingowy i zachęta do zakupu produktów w składzie których występuje. 🙂

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2016 o 17:53
  Permalink

  Ja mam piękne naturalne usta. Na szczęście nie potrzebuje takich rzeczy

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2016 o 18:43
  Permalink

  Ja nie muszę stosować takich rzeczy, ale osoba, która ma małe usta na pewno się na to skusi.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2016 o 19:36
  Permalink

  Aktualnie na szczęście nie muszę stosować i sięgam raczej po standardowe kremy nawilżające. Jednak powoli pasowałoby zacząć dbać o kondycję skóry bardziej profesjonalnie. Bardzo się cieszę, że tu trafiłam, bo wielu rzeczy jeszcze nie wiem. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *