Kwas hialuronowy kontra botoks – co wybrać?

//Kwas hialuronowy kontra botoks – co wybrać?

Kwas hialuronowy i botoks są często zestawiane jako dwie alternatywne wobec siebie metody medycyny estetycznej. Mimo tego jednak, że używa się obu tych substancji w celu osiągnięcia podobnych efektów, zarówno mechanizm ich działania, jak i zalecenia dotyczące stosowania są odmienne.

Pro czy anty?

Toksyna botulinowa, główny składnik czynny botoksu, paraliżuje nerwy ruchowe, a więc na przykład osłabia mimikę twarzy, w ten sposób chroniąc przed wtórną utratą elastyczności. Kwas hialuronowy natomiast nie jest toksyną – naturalnie występuje on w skórze, zapewniając jej nawilżenie, jędrność i zdrowy wygląd. Kwas hialuronowy, w przeciwieństwie do ksenobiotyku, jakim jest toksyna botulinowa, nie powoduje efektów ubocznych (w najgorszym razie jednodniową, niezbyt wysoką gorączkę), natomiast BTX jest znanym alergenem (oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu sprawdza się odczyny alergiczne, ale to nie daje 100% pewności).

Zasada działania

Botoks uniemożliwia działanie nerwów ruchowych – czucie jest zachowane, ale mięśnie w obrębie aktywności toksyny botulinowej są niezdolne do jakiegokolwiek ruchu – nie kurczą się ani mimowolnie, ani kierowane świadomością, co prowadzi do ich osłabienia. Kwas hialuronowy wprowadzony śródskórnie wypełnia przestwory międzykomórkowe i może dostawać się do komórek, a wszędzie tworzy żel, wiążąc spore ilości wody. Ujędrnia, fizycznie wypełniając przestrzeń i nawilża skórę, przywracając jej funkcje fizjologiczne.

Trwałość efektów

Medyczna toksyna botulinowa zachowuje możliwość oddziaływania na nerwy przez 3-4 miesiące, w niektórych przypadkach 6-9 miesięcy. Po tym czasie jest neutralizowana całkowicie przez mechanizmy obronne organizmu i zabieg można powtórzyć. Jeśli zaś chodzi o kwas hialuronowy, zanim zostanie resorbowany do komórek, mija 4-6 miesięcy, a w przypadku preparatów usieciowanego HA nowej generacji nawet 12-18 miesięcy.

Zastosowania

O wyborze konkretnej metody usuwania lub redukcji zmarszczek decyduje lekarz, przy czym zwykle toksyna botulinowa używana jest do zmniejszenia zmarszczek mimicznych, a przy pozostałych częściej wybiera się kwas hialuronowy. Możliwe jest stosowaniu preparatów obu typów w czasie tego samego zabiegu, jednak robi się to stosunkowo rzadko. Należy pamiętać, że zastosowania HA i BTX są różne – po analizie przyczyn defektów kosmetycznych lekarz ocenia, która z tych dwóch substancji lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Podsumowanie

W pojedynku botoksu i kwasu hialuronowego nie ma i nigdy nie będzie zwycięzcy, ponieważ, choć powszechnie uważa się, że obie substancje są używane w tym samym celu, ich mechanizmy działania różnią się tak dalece, iż zwykle obie metody nie są względem siebie alternatywne, a co najwyżej się uzupełniają. Lekarz po konsultacji z pacjentem jest w stanie wskazać lepszą metodę, ale trzeba mieć świadomość, że za każdym razem jest to decyzja indywidualna i nie upoważnia do wyciągania generalnych wniosków. Obie metody mają swoje wady i zalety, ale – co jeszcze ważniejsze – obie mają wskazania i przeciwwskazania do zastosowania.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
2018-05-18T17:20:57+00:00 17 Maj, 2018|Kategorie: kwas hialuronowy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz