Kwas hialuronowy – najlepszy suplement na stawy?

//Kwas hialuronowy – najlepszy suplement na stawy?

Najkrótsza możliwa odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi „tak”, ale odpowiedź precyzyjna jest bardziej skomplikowana. Kwas hialuronowy jest bowiem najlepszym suplementem, ale nie jest idealny. Dlaczego jest najlepszy? To zaraz się wyjaśni.

Powszechna choroba

Problemy ze stawami stały się już niemal chorobą cywilizacyjną, choć oczywiście w praktyce jest to wiele różnych jednostek chorobowych, zaburzeń i problemów. Jednak badania pokazują, że przeszło połowa z nich wynika ze złego składu lub niedostatecznej ilości mazi stawowej, a tylko około 10-15% to problemy z samą chrząstką. Pozostałą część stanowią prawie wyłącznie zmiany zwyrodnieniowe – często jako następstwo zaniedbanych problemów dwóch wcześniej wymienionych klas chorób.

Maź stawowa to przede wszystkim woda, ale nie w postaci wolnej, tylko związana z pewnym higroskopijnym związkiem, dzięki któremu cała maź ma konsystencję, no właśnie, mazi, a nie wody. Substancja ta wiąże setki cząstek wody, utrudniając jej wchłanianie do krwiobiegu lub komórek, utrzymując mniej więcej stałą objętość mazi. Związkiem tym jest kwas hialuronowy.

Zbyt duża masa ciała, mało ruchu i nieprawidłowa pozycja w czasie pracy czy wypoczynku – oto czynniki, które powodują obniżenie produkcji lub skuteczności mazi stawowej w amortyzacji obciążeń. Skutkiem są obciążone stawy, które nie pracują właściwie. Uzupełnienie niedoboru mazi stawowej odbywa się przez suplementację kwasu hialuronowego, a reszta dzieje się niejako automatycznie.

Dlaczego to najlepszy suplement?

Problemy z mazią stawową są dość powszechne. Odpowiada za to przede wszystkim siedzący tryb życia, co ogranicza produkcję i wzrost średniej masy ciała, a więc także obciążenia stawów. Mocno obciążone, ale nieco „przesuszone” stawy nie są w stanie ograniczać tarcia między kośćmi, co powoduje poważne dolegliwości bólowe. Aby je zmniejszyć, przyjmujemy suboptymalne pozycje, co prowadzi w dalszej kolejności do chorób zwyrodnieniowych. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie suplementacji może pobudzić tkankę okołostawową do produkcji własnego kwasu hialuronowego, a przede wszystkim dość szybko pozwala odbudować prawidłową objętość i skład mazi stawowej, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia żadnej tkanki w obrębie stawu i ból, nawet jeśli już się pojawił, prędko ustępuje.

Dlaczego to nie ideał?

Mimo że w zdecydowanej większości chorób stawów przynajmniej w pewnym etapie pojawia się problem niedoboru kwasu hialuronowego, nie zawsze jego suplementacja może zażegnać kłopoty. Wszystko to dlatego, że niekiedy dochodzi do osłabienia aparatu syntezy – wówczas komórki produkują po prostu zbyt mało mazi stawowej, aby działała ona zgodnie z przeznaczeniem. Są poza tym choroby, w których nie maź stawowa jest problemem, tylko na przykład chrząstka. W takich przypadkach kwas hialuronowy może działać wspomagająco, dodatkowo chroniąc uszkodzoną tkankę, ale nie będzie w stanie zatrzymać jej degeneracji ani w całości wyeliminować podstawowej choroby. Z tego powodu po kwas hialuronowy warto sięgnąć mniej więcej w 8 na 10 przypadków chorób stawów, ale należy robić to pod kontrolą lekarza lub chociaż za poradą fizjoterapeuty, żeby wiedzieć, jakich efektów można się w danym przypadku spodziewać.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

4 komentarze

 1. Edward 13 maja 2016 w 11:03 - Odpowiedz

  Biegam od wielu lat i odczuwam bóle w kolanach. Kwas biorę od kilku miesięcy i czuję poprawę. Owszem nadal odczuwam lekki ból ale nie jest już tak intensywny i męczący. Moim zdaniem warto

 2. agnes 19 października 2016 w 11:11 - Odpowiedz

  Ja stosuję żel hialuronowy na twarz, świetny nawilżacz ale w połączeniu z jakimś olejem bo inaczej wysusza.

 3. Monika 19 października 2016 w 11:12 - Odpowiedz

  Bardzo pomocny artykuł. Pozdrawiam 🙂

 4. malgorzata 19 października 2016 w 11:14 - Odpowiedz

  Czasami boli mnie kolano, warte przemyślenia. Dziękuje za artykuł.

Zostaw komentarz