Kwas hialuronowy – pierwsza pomoc na zmarszczki

//Kwas hialuronowy – pierwsza pomoc na zmarszczki

Bardzo często przyczyną powstawania zmarszczek jest utrata wody w skórze. To powoduje, że spada napięcie tkanki, która robi się mało elastyczna i powstają w niej charakterystyczne wałeczki i wyżłobienia. Medycyna estetyczna od lat walczy z nimi przez wstrzykiwanie różnych, mniej lub bardziej bezpiecznych związków w centralne warstwy skóry, co po prostu fizycznie rozciąga tkankę. Efekty są jednak zwykle niezbyt długotrwałe (3-18 miesięcy, w zależności od zastosowanej metody).

Jak powstają zmarszczki

Utrata wody wiąże się z dość skomplikowanym mechanizmem biologicznym. Otóż woda w skórze nie występuje w postaci płynu tylko jako żel, związana z kwasem hialuronowym. Związek ten jest syntetyzowany w komórkach, a następnie wysyłany do przestrzeni międzykomórkowej. Niestety wraz z wiekiem sprawność aparatów syntetycznych spada, a więc i produkcja kwasu hialuronowego jest coraz mniejsza. To sprawia, że skóra nie jest już w stanie zatrzymać wody w obrębie tkanki.

Jak zmusić skórę do produkcji kwasu hialuronowego?

Powody zmniejszenia produkcji tego związku są tak naprawdę dwa: albo aparat komórkowy odpowiedzialny za syntezę nie pracuje jak należy, albo brakuje substratów do reakcji. Zgodnie jednak z zasadami reakcji chemicznych, jeśli wzrośnie stężenie substratów, to w celu utrzymania równowagi chemicznej będzie musiała zajść intensywna synteza produktu. Właśnie ta zależność leży u podstaw działania suplementów z kwasem hialuronowym – kiedy tylko da się zaobserwować pierwsze płytkie zmarszczki, można przesunąć równowagę reakcji chemicznych, dostarczając skórze budulec kwasu hialuronowego. A najwygodniej jest to zrobić, przyjmując gotowy kwas hialuronowy – procesy trawienne rozbiją jego cząstki na konkretne związki, a skóra odtworzy substancję we własnych komórkach.

Kiedy zacząć suplementację?

Wykorzystanie praw równowagi reakcji chemicznej jest najskuteczniejsze wtedy, kiedy do jej zachwiania doszło niedawno, a to dlatego, że wówczas jeszcze niewielkie dawki substratów mogą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie skóry. Jest jeszcze jeden argument przemawiający za wczesnym rozpoczęciem suplementacji. Przy w miarę dobrze pracujących komórkach kwas hialuronowy będzie stymulował je do produkcji własnego kwasu, zatem dawki suplementu nie muszą być nadal duże, a po drugie, zwiększy się również synteza kolagenu – białka odpowiedzialnego za utrzymanie kształtu szkieletu skóry. Wczesna suplementacja pozwoli zatem na osiągnięcie maksymalnego efektu minimalnym kosztem. Jest też oczywiście aspekt praktyczny – niezależnie od działającego mechanizmu, łatwiej będzie wygładzić płytkie zmarszczki niż głębokie.

Nie tylko suplementy

W początkowych stadiach zmarszczek dobre rezultaty daje także podanie kwasu hialuronowego w postaci kosmetyku – wchłania się on przez skórę i jest również skuteczny jako stymulant produkcji organicznej. Poza tym kosmetyki pozwalają również na jednoczesne odżywienie skóry poprzez zaopatrzenie jej w witaminy i minerały poprawiające ogólna kondycję tkanki.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

4 komentarze

 1. dominika 10 października 2016 w 11:24 - Odpowiedz

  O nei słyszałam wcześniej o suplementach z kwasem 🙂

 2. Katarzyna Mierzwa 10 października 2016 w 11:28 - Odpowiedz

  Ja jak do tej pory stosuję kwas hialuronowy tylko jako dodatek w kosmetykach, czy tez czysty mieszany na przykład z olejkami, ale nie nigdy mi nie przyszło do głowy żeby go suplementować 🙂

 3. Zołza 10 października 2016 w 16:30 - Odpowiedz

  Ja również nigdy wcześniej nie słyszałam o kapsułkach do łykania z kwasem hialuronowym. Chyba trzeba się będzie bliżej tematowi przyjrzeć…;)

 4. Aga 2 maja 2017 w 20:07 - Odpowiedz

  Ja stosuję kwas hialuronowy jako składnik kosmetyków, kremów, maseczek.. i bardzo lubię jego nawilżające działanie 🙂

Zostaw komentarz