Kwas hialuronowy – stawy

//Kwas hialuronowy – stawy

Kwas hialuronowy – stawy

Twoje ciało wytwarza kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w mazi stawowej otaczającej staw. To gęsty płyn, który pomaga smarować stawy, aby te pracowały sprawnie i bez zakłóceń. Działa on również jak amortyzator. Sprawia, że kości nie ponoszą pełnych sił uderzeniowych podczas np. spaceru czy skoku.
Gdy dochodzi do zapalenia kości i stawów poziom kwasu hialuronowego w stawie staje się dużo mniejszy. Tak samo dzieje się u ludzi np. z chorobą zwyrodnieniową.

Działanie kwasu hialuronowego na stawy zostało już nie raz opisane w wielu badaniach. Najważniejsze to:

– nawilżanie;
– przeciwbólowe;
– amortyzacja;
– odżywianie;
– zwiększa wytrzymałość;
– zwiększa elastyczność;
– poprawia smarowanie stawów;
– polepszenie konsystencji (lepkości) mazi stawowej;
– sprawia, że stawy działają prawidłowo, bez bólu, zakłóceń i tarcia;
– zapobiega degradacji stawów;
– powoduje płynność ruchu;
– wzmacnia aparat ruchu;
– hamuje powstawanie stanu zapalnego;
– pomaga w czasie leczenia zmian zwyrodnieniowych;
– zwiększa odporność stawów na urazy;
– hamuje działanie wolnych rodników (pojawiają się wraz z wiekiem degradując prawidłowe komórki).

Brzmi banalnie, jednak utracenie chociaż jednego z tych elementów może sprawić, że staniemy się dla naszych bliskich ciężarem i nie będziemy mogli wykonywać czynności życia codziennego. Jednak nie musi tak być.

Ideą przyjmowania kapsułek z kwasem hialuronowym jest zastąpienie naturalnego zaopatrzenia organizmu na HA (zapobieganie powstającym niedoborom wraz z wiekiem, a dokładniej po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie zaczyna stopniowo zmniejszać się. Jest to naturalny proces występujący u każdego, dlatego tak ważne jest dostarczenie go z zewnątrz), gdyż z pewnych przyczyn mogą ono zostać utracone, co sprawia, że stawy są mniej odżywione i zaczynają nam dokuczać objawiając się m.in. pogorszeniem codziennej ruchomości oraz bólem.

Przyczyny utraty kwasu hialuronowego:

– wiek (wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego wytwarzanego przez organizm);
– urazy;
– zmiany zwyrodnieniowe;
– nadwaga, gdyż powoduje nadmierny nacisk na powierzchnie stawowe;
– stany zapalne;
– mało ruchu (może to spowodować zbyt małe odżywianie stawów, gdyż proces smarowania stawów odbywa się podczas ruchu).

Wskazania do przyjmowania kwasu hialuronowego:

– osoby mające problemy z chorobą zwyrodnieniową, zwłaszcza w stawach kolanowych;
– osoby, które nie mogą przyjmować leków przeciwbólowych (z powodu uczulenia na którąkolwiek z ich substancji) czy też nie mogą mieć lub nie są gotowi do całkowitej endoprotezoplastyki stawu kolanowego, czy też iniekcji stawu kwasem hialuronowym.
– osoby starsze mające kłopoty z poruszaniem się z powodu dolegliwości ze strony stawów;
– wszelkie urazy w obrębie stawu są predyspozycją do przyjmowania tabletek z kwasem hialuronowym, gdyż będzie on zwalczał pojawiający się po urazie stan zapalny, w przyszłości dodatkowo ochroni je przed uszkodzeniem, chrząstki będą elastyczne i bardziej nawodnione;
– osoby uprawiające sport zawodowo, które w sposób intensywny eksploatują swoje stawy powodując szybszą degradację chrząstki, a dodatkowo osoby te są również w grupie ryzyka powstawania urazów;
– osoby otyłe, gdyż stawy będąc nadmiernie obciążone przez większość czasu nie są odpowiednio odżywione.

Tabletki z kwasem hialuronowym mogą być przyjmowane przez każdego i w każdym wieku (dzieci dla bezpieczeństwa po konsultacji lekarskiej). Są uzupełnieniem naturalnej substancji wytwarzanej w ludzkim organizmie, przez co nie powoduje skutków ubocznych takich jak np. uczulenie na któryś ze składników.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

 

1 komenarz

  1. Malwina 6 kwietnia 2014 w 13:22 - Odpowiedz

    ja miałam wstrzykiwany kwas hialuronowy, pomagało, ale trzeba było często powtarzać zabiegi żeby utrzymać efekt. Niestety nie mogłam już dłużej znieść igieł i przerzuciłam się na tabletki z kwasem. Teraz mogę porównać, że jest tak samo z tabletkami jak i po wstrzyknięciach, kolano mnie nie boli. A zdecydowanie wolę tabletki, bo nie muszę za każdym razem chodzić do lekarza na ostrzykiwanie (samemu nawet nie próbowałabym). Tabletki są dla mnie wygodniejsze i nie czuję różnicy po miesiącu ich przyjmowania i nie mam (jak w przerwach ostrzykiwania) powrotu bólu. Pozdrawiam, życzę zdrowia i niebolących stawów 🙂

Zostaw komentarz