Skutki uboczne kwasu hialuronowego

//Skutki uboczne kwasu hialuronowego

Skutki uboczne kwasu hialuronowego – nie często o tym słyszymy. A czy powikłania po kwasie hialuronowym w ogóle występują? Jakie mogą pojawić się skutki uboczne wstrzykiwania kwasu? Czy są niebezpieczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kwas hialuronowy często używany jest w leczeniu dolegliwości takich jak ból kości i stawów (choroby zwyrodnieniowe), podrażnienia oczu spowodowane noszeniem soczewek czy łagodzeniu stanu zapalnego po operacjach (również ginekologicznych). Stosowany jest także szeroko w kosmetyce (kremy odmładzające) i w gabinetach medycyny estetycznej (popularne zabiegi, takie jak powiększanie ust kwasem hialuronowym, korekta nosa kwasem hialuronowym czy wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym).

Skutki uboczne kwasu hialuronowego

Skutki uboczne, a raczej powikłania po kwasie hialuronowym występują najczęściej po zabiegach jego wstrzykiwania w daną okolicę ciała. Kwas hialuronowy w tabletkach, przyjmowany doustnie takich powikłań nie wykazuje i jest raczej bezpieczny. Nie stwierdzono nigdy, aby mogły powikłania wystąpić po zastosowaniu go w tej formie. Jednak, aby zminimalizować skutki uboczne kwasu hialuronowego, przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem, niezależnie od formy.

Ból mięśni i trudności w poruszaniu się

Po podaniu kwasu hialuronowego w formie zastrzyku np. w kolano, mogą wystąpić bóle mięśni lub skurcze. Również można odczuwać mrowienie lub drętwienie. Dodatkowo może wystąpić także ból lub dyskomfort w miejscu gdzie był wstrzyknięty kwas hialuronowy. Kolejnym powikłaniem może być trudność w poruszaniu się przez obrzmiałe ręce i nogi. W większości są to objawy tymczasowe, natomiast jeśli nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama


Kwas hialuronowy bioalgi


Reakcje skórne na kwas hialuronowy

W miejscu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego mogą wystąpić niepożądane reakcje skórne. Choć rzadko, może pojawić się pęcherzyk lub odbarwienie skóry. Znacznie częściej skóra w okolicy zabiegu może być podrażniona, zaczerwieniona i obrzęknięta. Opuchlizna po kwasie hialuronowym to jeden z najczęstszych skutków ubocznych. Kolejną niepożądaną reakcją jest swędzenie, uczucie zimna lub pieczenia. Jeśli organizm jest uczulony na kwas hialuronowy, na całym ciele może pojawić się wysypka.

Reakcje alergiczne

Gdy organizm jest uczulony na kwas hialuronowy, może dojść do poważnych reakcji alergicznych po jego wstrzyknięciu. Okolice twarzy i gardła mogą stać się nabrzmiałe, co w konsekwencji może osłabić funkcje oddechowe, co z kolei może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Inne niepożądane skutki uboczne kwasu hialuronowego

Ewentualnymi innymi, niepożądanymi reakcjami na wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może być ból w klatce piersiowej, podwyższone tętno, zawroty głowy lub senność.

Po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego (szczególnie, gdy zabieg dotyczy kolan), przez kilka dni należy zrezygnować z aktywności fizycznej takiej jak bieganie, jogging, długie chodzenie czy stanie w miejscu. Aktualnie nie wiadomo jak kwas hialuronowy może oddziaływać z innymi lekarstwami. Jednak przed każdym zabiegiem warto poinformować lekarza o medykamentach, które przyjmujemy. Decydując się na zakup suplementu z kwasem hialuronowym, warto wybrać naturalny, wytwarzany w procesie fermentacji roślinnej (droższej metodzie, jednak znacznie bezpieczniejszej). Jest on praktycznie taki sam jak występuje w ludzkim organizmie, który trzeba uzupełniać wraz z wiekiem.

 

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

24 komentarze

 1. patrycja 29 grudnia 2016 w 13:03 - Odpowiedz

  Przydatne informacje o których warto wiedzieć!

  • Gerber 19 września 2017 w 22:25 - Odpowiedz

   Ja dzisiaj miałam wstrzykiwany kwas do prawego kolana. Niby znieczulenie było lecz ból był. Mam nadzieję że w ciągu miesiąca będzie ok bo jak nie to operacja.

 2. Agnieszka 29 grudnia 2016 w 14:02 - Odpowiedz

  Warto poczytać jeżeli chce się taki zabieg wykonać 🙂

 3. Bibi 30 grudnia 2016 w 10:55 - Odpowiedz

  ja jestem przeciwna takim zabiegom, ale co kto lubi 🙂 raczej nie chciałabym takich skutków ubocznych na sobie odczuć.

  • Aga 3 listopada 2017 w 23:22 - Odpowiedz

   Patrząc na plusy (ulga w bólu) jakie może dać kwas hialuronowy dla mojego stawu to te skutki uboczne są czystą przyjemnością:)

 4. Bernardeta Nosek 9 stycznia 2017 w 11:06 - Odpowiedz

  Nigdy bym takiego zabiegu nie wykonała u siebie. Za duże ryzyko kosztem zdrowia.

  • Jadzia 10 maja 2017 w 21:22 - Odpowiedz

   Chyba nigdy Pani nie bolały kolana.

 5. Klaudia 9 stycznia 2017 w 11:23 - Odpowiedz

  Ważny wpis, warto o tym mówić i informować.

 6. Karolina Kary B. 17 stycznia 2017 w 19:09 - Odpowiedz

  Szkoda, że tak mało się mówi o efektach ubocznych. Może wiele osób uniknęłoby przykrych niespodzianek.

 7. Klaudia 1 lutego 2017 w 13:35 - Odpowiedz

  Interesujący wpis, nie wiedziałam, że aż tak wiele może być skutków ubocznych. Pozdrawiam

 8. Martyna 1 lutego 2017 w 17:46 - Odpowiedz

  No tak wszystko ma swoje plusy i minusy. Ciekawy tekst, będzie przydatny dla wielu osób zastanawiających się nad wykonaniem zabiegu z kwasem hialuronowym. Pozdrawiam ciepło

 9. Magda 2 lutego 2017 w 00:04 - Odpowiedz

  Dobrze wiedzieć o skutkach ubocznych. Myślę, że zawsze warto się zapoznać z tym, jakie one są, co może się stać i w razie wątpliwości – skonsultować się.

 10. Magdalena 2 maja 2017 w 18:05 - Odpowiedz

  Chyba nie zdecydowałabym się na użycie kwasu 🙂
  Bałabym się, że coś pójdzie nie tak.

  • Jadzia 10 maja 2017 w 21:23 - Odpowiedz

   Gdyby Panią bolało to proszę mi wierzyć, że punkt widzenia się zmienia.

 11. Angelina 7 września 2017 w 14:22 - Odpowiedz

  Wczoraj miałam wstrzyknięty po raz pierwszy kwas w kolano. Faktycznie noga była jak odrętwiała przez kilka minut. Później się to unormowało i nawet przestało mnie boleć kolano. Zaczęło boleć wieczorem, a w nocy to już był istny horror: nie mogłam zasnąć, co mi się przysnęło to zaraz ból mnie budził, nie działała maść miejscowa, nie pomógł ketonal i było mi bardzo zimno, tak, że cała się trzęsłam. Po ok 20 godzinach od iniekcji póki co kolano prawie nie boli, czasem jest uczucie jakby lekkiego odrętwienia. Zobaczymy co będzie wieczorem i w nocy..Mam nadzieję, że ta wydana kasa i ból zostaną zrekompensowane przez uwolnienie od bólu.

 12. R 12 grudnia 2017 w 07:21 - Odpowiedz

  Mialem to samo plus sztywnosc kolana skonczylo sie alergia wyciaganiem plynu a dodam ze mialem niby cudowny cellular matrix.Od tamtej pory jest tylko gorzej…wysiek w kolanie plus przerost maziowki …kolano niestety nie jest wctakiej formie jak przed zabiegiem…krotko :ostrzegam przed wydaniem 1.200 zl. A jesi koniecznie musimy zalecam baaardzo szczegolowo sie zbadac ivwypytac lekarza o powiklania i pomoc po ewentualnym braku poprawy lub wrecz pogorszeniu stanu jak u mnie.

 13. Alicja 28 kwietnia 2018 w 17:46 - Odpowiedz

  Ja miałam 3 zastrzyki Biolevox w odstępach dwóch tygodni jestem już po zakończonym leczeniu a ból kolana jest okropny nie pomagają żadne żele przeciw bólowe tabletki przeciwbólowe .Jest gorzej niż przed leczeniem ,jestem załamana ,ból niesamowity ,przykurcze mięśni ,niemożność normalnego porusznia się .Od dwóch tygodni chcę dostać się do leczącego mię Ortopedy lecz Panie w rejestracji odmawiają i ciągle mówią ,że nie mogą rejestrować w celu konsultacji.W poniedziałek tj.30.04/2018 udam się Taxi do Przychodni i będę robiła starania w celu konsultacji z występującymi powikłaniami.Bardzo żałuję ,że wogóle poszłam do Ortopedy bo zaczynam sie bać.Lekarz określił na wstępie ,że nie jest to do operacji tylko silne zwyrodnienie II stopnia.Co mam robić? po pierwszym zastrzyku było OK ,ale po drugim ból wkucie też było w inne miejsce ,a po trzecim szkoda mówić.,a wkucie też w inne miejsce /oba wkucia bardzo bolesne/.

  • Krysia66 28 maja 2018 w 06:54 - Odpowiedz

   Ja jestem przed zabiegiem wstrzyknięcia kwasu i też siębojęzwłąszcza po Twoim artykule, też mam zwyrodnienie i uczucie, że kolano mi ucieka, nie bardzo można z tym funkcjonować zwłąszcza jak się jeszcze pracuje zawodowo. Myślałam, że ten zabieg mi pomoże a z tego co czytam istnieje zagrożenie, że tak nie będzie…

  • Marek 16 listopada 2018 w 14:19 - Odpowiedz

   Proszę zapytać lekarza o preparat z czynnikiem przeciwbólowym. Nie chcę reklamować produktu ale ja miałem podobny przypadek z innym preparatem. Po zastosowaniu tego ból miną. Cudów nie należny się spodziewać ale przynajmniej żeby ból był mniejszy. PS. zastrzyk powinien zrobić specjalista i najlepiej pod USG

 14. Milena 20 maja 2018 w 11:02 - Odpowiedz

  Ciekawostką jest dla mnie użycie kwasu, w okulistyce.

 15. lidia 27 maja 2018 w 12:47 - Odpowiedz

  jestem po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w kolano i jest żle nie mogę normalnie chodzić czuję góle pod kolanem iprzy tym boli mirednica

 16. Alicja 1 czerwca 2018 w 13:46 - Odpowiedz

  Miałam kwas H ze strydem wstrzyknęty w kolano. Straszny ból po iniekcji i opuchlizana ale następnego dnia bajka. Zero bólu i pełna sprawność. Czekam teraz na możliwość wykonania osocza bogato płytkowego.

 17. weronika 23 lipca 2018 w 10:02 - Odpowiedz

  Po przeczytaniu poprzednich wpisow to u mnie było super . Na zastrzyki w oba kolana poszło 1000 zeta ale naprawde opłacało sie .Najpierw prawe kolano bo bardziej bolało .Nic ale to kompletnie nic nie bolało samo wsztrzyknięcie . Ból ustał prawie natychmiast .Przez rok czasu było super .Kolana w ogóle nic a nic nie bolały ,nie strzały . Tak jak lekarz powiedział u różnych osób róznie to sie objawia i różnie organizm reaguje . Niestety u mnie poi pełnym roku pomalutku bóle zaczęły się odnawiać . Oczywiście najpierw prawe kolano. W lewe dopiero po 3 miesiącach miałam zastrzyki . I tak długo się udało . Komfort zupełny .Mogłam biegac . Ale musze się znowu szykować bo już prawie półtora roku minęło . Tak to wyglądało u mnie . Bezboleśnie i skutecznie .

 18. Gucia 19 sierpnia 2018 w 22:54 - Odpowiedz

  Ja cierpię po podaniu synvisc one 6ml.w biodro podał mi dr n.med Tomasz N.po pierwsze zmieniał igle nie trafił podał za dużą ilość .W wyniku tego nie chodzę sama na kulach jestem dwa miesiące po zabiegu za który zapłaciłam 14000 zł.Przestrzegam przed takim specjalistą z Olsztyna.Kuzyn miał w Giżycku ale.po 2 ml trzy razy w odstępach i nie cierpiał bólu .Podała.pani ortopeda z prowincji A specjalistą z Olsztyna nie potrafił niech jedzie do Giżycka i zda egzamin by nie kaleczyl.ludzi
  Przez dwa miesiące ból.w dzień A w.nocy podwójny lód i Doreta.nie działa .Mam ogromny żal A myślę.ze coś.musze zrobić by pomóc sobie może.ktos ma pomysł sposób na ta sytuację

Zostaw komentarz