Sposób na opadające powieki

Spis treści

Uniwersalny sposób na opadające powieki nie istnieje, ponieważ każda metoda musi być uzależniona od przyczyny i dokładnego obrazu klinicznego tej dolegliwości. Po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem pacjenta można dobrać najskuteczniejszą metodę, która pomoże pacjentowi z dolegliwością opadania powiek.

Sposób na opadające powieki

Czym jest opadanie powiek?

Opadanie powieki górnej, zwane również ptozą i blefaroptozą, określa zjawisko niższego położenia powieki górnej. Powieka przykrywa przynajmniej 2 mm tęczówki podczas ustawienia gałki ocznej na wprost. Jednocześnie należy zmierzyć szerokość szpary powiek. Prawidłowo, odległość między górną, a dolną powieką wynosi około 9 mm, co zależy głównie od odpowiedniego napięcia i czynności mięśni otaczających powiekę. Za utrzymywanie powieki na swoim miejscu odpowiadają następujące mięśnie:

  • dźwigacz powieki;
  • tarczkowy górny;
  • okrężny oka;
  • czołowy.

Opadanie powiek jest częstszym problemem, niż się wydaje. Równie często jednak się go bagatelizuje. Stopniowe opadanie powiek wiąże się również ze starzeniem się organizmu.

Przyczyny opadania powieki

Istnieje kilka przyczyn opadania powiek. Przede wszystkim jest to częste zjawisko u osób w starszym wieku. Przyczyną jest zwiotczenie i nadmiar skóry powiek, która może przysłaniać źrenicę. Opadanie powiek może być jednostronne i obustronne. Jednocześnie nie stwierdza się zmian patologicznych w obrębie struktur anatomicznych odpowiedzialnych za unoszenie powiek. Zjawisko to zwie się rzekomym opadaniem powiek.

Najczęściej jednak opadanie powiek wiąże się z nieprawidłowym działaniem mięśni szkieletowych odpowiedzialnych za unoszenie powieki lub uszkodzeniem nerwów unerwiających te mięśnie. Ptoza może być schorzeniem wrodzonym bądź nabytym, które może występować samodzielnie lub jako objaw poważnych chorób systemowych. Obejmuje jedno lub dwoje oczu, a do jej powstania dochodzi w ciągu godzin lub dni.

Sposób na opadające powieki

Podstawą terapii opadającej powieki jest zdiagnozowanie choroby podstawowej, w przebiegu której wystąpiła ta dolegliwość. W chorobach układowych podstawowym sposobem leczenia jest steroidoterapia, nierzadko w skojarzeniu z innym lekiem immunosupresyjnym. Leczenie jest długotrwałe, a wybór schematu terapii zależy od objawów choroby.

Bardzo często opadanie powiek wynika ze starzenia się organizmu i jest zjawiskiem nieuniknionym. Fizjologią starzejącego się organizmu jest bowiem między innymi wiotczenie skóry, która zgodnie z prawem grawitacji w pewnym wieku zaczyna opadać. Jednak poprzez odpowiednią pielęgnację skóry można opóźniać ten proces. Wśród domowych sposobów opóźniających opadanie powiek związane z procesami starzenia się wyróżniamy:

  • stosowanie kremów lub żelów do powiek – wszelkie preparaty kosmetyczne nakładamy od wewnętrznego kącika oka, kierując się przez górną powiekę do kącika zewnętrznego. Następnie kosmetyk wcieramy w skórę pod okiem zaczynając od kącika zewnętrznego, kierując się ku kącikowi wewnętrznemu. W przypadku suchej skóry można zdecydować się na delikatne wklepywanie kosmetyków;
  • ćwiczenia oczu i twarzy – popularną techniką skupioną na treningu powiek jest tak zwany palming, czyli joga dla oczu.

W przypadku opadania powiek u kobiet, bez względu na przyczynę, można zdecydować się na delikatne zamaskowanie defektu za pomocą odpowiedniego makijażu. Dobrze sprawdzają się podkreślone rzęsy, zaś przy malowaniu kreski należy ją wydłużyć do góry dopiero po minięciu załamania powieki. Jednocześnie należy pilnować, aby kreska była bardzo cienka.

Leczenie chirurgiczne

Ptoza w poważnych schorzeniach lub samoistna może wymagać zastosowania korekcji chirurgicznej, zwłaszcza wskazanej u osób, u których opadająca powieka wywołuje ograniczenie pola widzenia bądź w istotny sposób pogarsza jakość życia. Zabieg jest częstą metodą z wyboru w przypadku osób starszych, czyli w rzekomym opadaniu powiek.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wiszniewska M., Rogoziewicz M., Opadanie powiek w chorobach neurologicznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 9/2013.
  2. Wiszniewska M., Rogoziewicz M., Opadanie powiek w praktyce neurologicznej: opis przypadku, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 2/2013.
  3. Kot M., Lewandowska M., Kruk-Jeronim J., Rzekome opadnięcie powiek górnych – ważny, ale rzadko poruszany problem osób w starszym wieku (opis dwóch przypadków), Gerontologia Polska, 3/2009.

Zostań z nami

Polecane artykuły

1 komentarz do artykułu

  1. Ja miałam też zastrzyki z kwasem hialuronowym i nie miałam żadnych powikłań, Tylko co mogłabym doradzić tak z praktyki to przez tydzień oszczędzać nogę i dużo nie chodzić..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *